Endorsements & Elections

Apply for our endorsement

 

Citizen Action of New York endorses candidates running for public office. We hold a robust process for making endorsement decisions, including requiring candidates to complete a questionnaire and be interviewed by chapter/affiliate leadership.

For state and federal level offices, our local chapters and affiliates recommend endorsements to our state board of directors. Please contact your local community organizer for more information.

For local level offices, our local chapters and affiliates make endorsement decisions. If you are interested in receiving our endorsement, please contact your local community organizer or complete the Local Candidate Questionnaire.

To be considered for a Citizen Action endorsement, please complete the appropriate questionnaire for the office you are seeking:

    How to Vote

    Voting in the General Election

    Register to vote online with the DMV with a valid New York State ID, or print and mail in the voter registration form.

    Voting by Mail

    Voters in New York may apply for an absentee ballot to vote by mail. New York’s County Boards of Elections are required to provide absentee ballot applications to all registered voters in their districts. If you haven’t received an application to vote by mail, you can request an absentee ballot online from the New York State Board of Elections.

    Voting on Election Day

    Every year, Election Day is the first Tuesday in November and the polls are open 6 a.m. to 9 p.m. across New York State. Visit the New York State Board of Elections website to find your polling site.

    2022 Capital District Endorsements

    Read our endorsement press releases.

    Office Sought – Coming Soon!

    Endorsed candidates – coming soon!

    2022 Central New York Endorsements

    Read our endorsement press releases.

    Office Sought – Coming Soon!

    Endorsed candidates – coming soon!

    2022 Hudson Valley Endorsements

    Read our endorsement press releases.

    Office Sought – Coming Soon!

    Endorsed candidates – coming soon!

    2022 New York City Endorsements

    Read our endorsement press releases.

    Office Sought – Coming Soon!

    Endorsed candidates – coming soon!

    2022 Rochester Endorsements

    Read our endorsement press releases.

    Office Sought – Coming Soon!

    Endorsed candidates – coming soon!

    2022 Southern Tier Endorsements

    Read our endorsement press releases.

    Office Sought – Coming Soon!

    Endorsed candidates – coming soon!

    2022 Western New York Endorsements

    Read our endorsement press releases.

    Office Sought – Coming Soon!

    Endorsed candidates – coming soon!

    2021 Statewide Ballot Measures

    we support the following ballot measures

     

    Proposal 1: The Redistricting Changes Amendment will, if passed, will allow New York to expand voting rights and to clarify its redistricting process by requiring that people who are currently excluded from voter counts be included; limiting the number of state senators; and moving up the timeline for redistricting to improve the process.

    Proposal 2: The Environmental Rights Amendment would add a right to clean water, clean air, and a healthful environment to the Bill of Rights in the New York State Constitution – critical now more than ever as we seek to address climate change in real, impactful ways.

    Proposal 3: The Remove 10-Day-Advance Voter Registration Requirement Amendment would ensure that all eligible voters are able to vote by allowing them to register or correct any problems with their registration right up until Election Day.

    Proposal 4: The Allow for No-Excuse Absentee Voting Amendment. During any election, including during the ongoing Covid pandemic, many voters struggle to get to the polls (or simply prefer to vote by mail). Passing this Amendment would allow any registered voter to request an absentee ballot without having to give a reason.

    Proposal 5: The NYC Civil Court Jurisdiction Amendment would let NYC Civil Court hear and decide cases involving claims of $50,000 or less, which if passed would make it easier and less expensive for people to file lawsuits.

    2021 Capital District Elections

    Read our endorsement press releases.

    We Support Prop #7

    Proposal #7: Amend the Code of the City of Albany to increase the Community Police Review Board’s authority and ability to conduct investigations and to exercise oversight, review, and resolution of community complaints alleging abuse of police authority. Click here to learn more.

    Albany Common Council

    Ward 1: Sonia Frederick
    Ward 6: Gabriella Romero
    Ward 10: Owusu Anane
    Ward 11: Alfredo Balarin

    Troy City Council

    District 5: Kiani Conley-Wilson

    Rensselaer County Executive

    Gwen Wright

    Rensselaer County Clerk

    Justan Foster

    Rensselaer County Legislature

    District 1: Nina Nichols
    District 4: Alex Flood

    North Greenbush Town Board

    Mary Frances Sabo

    Schenectady County Legislature

    Legislative District 1: Omar Sterling McGill

    2021 Central New York Elections

    Read our endorsement press releases.

    Utica Common Council

    Ward 1: Katie Aiello
    Ward 3: Celeste Friend
    Ward 5: Delvin Moody
    Member-at-Large: Sparkle Anthony

    2021 Hudson Valley Elections

    Read our endorsement press releases.

    Dutchess County Legislature

    Legislative District 2: Daniel Degan

    Ulster County Legislature

    Legislative District 1: Aaron Levine
    Legislative District 5: Abe Uchitelle
    Legislative District 6: Phil Erner
    Legislative District 7: Peter Criswell
    Legislative District 12: Marissa McClinton
    Legislative District 22: Kathy Nolan

    Kingston Common Council

    Ward 1: Barbara Hill
    Ward 3: Rennie Scott-Childress
    Ward 7: Laura Nordstrom
    Ward 9: Michele Hirsch

    Saugerties Town Board

    Kevin Freeman
    Kayleigh Zaloga

    Shandaken Town Board

    Robert Drake

    2021 Rochester Elections

    Read our endorsement press releases.

    City Council

    Stanley Martin
    Jasmin Reggler
    Kim Smith

    City School Board

    Joshua Bauroth
    Camille Simmons

    Monroe County Legislature

    Legislative District 14: Susan Hughes-Smith
    Legislative District 19: Sherita Traywick
    Legislative District 21: Rachel Barnhart
    Legislative District 24: Rajesh Barnabas
    Legislative District 25: Dorian Hall

    Brighton Town board

    Robin Wilt

    Greece Town board

    Jenna Curcio

    2021 Southern Tier Elections

    Family Court Judge

    Sandy Monachino

    Broome County Clerk

    Harris Weiss

    2021 Western New York Elections

    Read our endorsement press releases.

    Buffalo City Court judge

    Phillip Dabney
    Rebecca Town

    Erie County Legislature

    Legislative District 2: April Baskin

    2021 New York City Elections

    Read our endorsement press releases.

    New York City Public Advocate

    Jumaane Williams

    Manhattan Borough President

    Mark Levine

    New York City Council

    Council District 10: Carmen de la Rosa
    Council District 13: Marjorie Velázquez
    Council District 14: Pierina Sanchez
    Council District 16: Althea Stevens
    Council District 22: Tiffany Cabán
    Council District 32: Felicia Singh
    Council District 36: Chi Ossé
    Council District 37: Sandy Nurse
    Council District 38: Alexa Avilés
    Council District 39: Shahana Hanif

    2021 Capital District Primary Elections

    Read our endorsement press releases.

    Albany Common Council

    Ward 1: Sonia Frederick
    Ward 3: Steven Negron
    Ward 6: Gabriella Romero
    Ward 7: Violetta De Rosa
    Ward 10: Owusu Anane
    Ward 11: Alfredo Balarin

    Troy City Council

    District 5: Kiani Conley-Wilson

    Rensselaer County Executive

    Gwen Wright

    Schenectady County Legislature

    Legislative District 1: Omar Sterling McGill

    2021 Central New York Primary Elections

    Read our endorsement press releases.

    Utica Common Council

    Ward 1: Katie Aiello
    Ward 3: Celeste Friend
    Ward 5: Delvin Moody
    Member-at-Large: Sparkle Anthony

    2021 Hudson Valley Primary Elections

    Read our endorsement press releases.

    Dutchess County Legislature

    Legislative District 2: Daniel Degan

    Ulster County Legislature

    Legislative District 1: Aaron Levine
    Legislative District 5: Abe Uchitelle
    Legislative District 6: Phil Erner
    Legislative District 7: Peter Criswell
    Legislative District 12: Marissa McClinton
    Legislative District 22: Kathy Nolan

    Kingston Common Council

    Ward 1: Barbara Hill
    Ward 3: Rennie Scott-Childress
    Ward 7: Laura Nordstrom
    Ward 9: Michele Hirsch

    Saugerties Town Board

    Kevin Freeman
    Kayleigh Zaloga

    Shandaken Town Board

    Robert Drake

    2021 Rochester Primary Elections

    Read our endorsement press releases.

    City Council

    Brittan Hardgers
    Stanley Martin
    Jasmin Reggler
    Kim Smith

    City School Board

    Joshua Bauroth
    Camille Simmons

    Monroe County Legislature

    Legislative District 14: Susan Hughes-Smith
    Legislative District 19: Sherita Traywick
    Legislative District 21: Rachel Barnhart
    Legislative District 24: Rajesh Barnabas
    Legislative District 25: Dorian Hall

    Brighton Town board

    Robin Wilt

    Greece Town board

    Jenna Curcio

    2021 Southern Tier Primary Elections

    Family Court Judge

    Sandy Monachino
    Josh Shapiro

    2021 Western New York Primary Elections

    Read our endorsement press releases.

    Buffalo City Court judge

    Phillip Dabney
    Joel Moore
    Rebecca Town

    Erie County Legislature

    Legislative District 2: April Baskin

    2021 New York City Primary Elections

    Read our endorsement press releases.

    New York City Mayor

    Maya Wiley

    New York City Public Advocate

    Jumaane Williams

    Manhattan District Attorney

    Tahanie Aboushi

    Manhattan Borough President

    Mark Levine (ranked choice #1)
    Lindsay Boylan (ranked choice #2)

    Staten Island Borough President

    Cesar Vargas (ranked choice #1)
    Lorie Honor (ranked choice #2)

    New York City Council

    Council District 5: Kim Moscaritolo (ranked choice #1)
    Council District 5: Rebecca Lamorte (ranked choice #2)
    Council District 10: Johanna Garcia (ranked choice #1)
    Council District 10: Carmen de la Rosa (ranked choice #2)
    Council District 10: Angela Fernandez (ranked choice #3)
    Council District 11: Mino Lora
    Council District 13: Marjorie Velázquez
    Council District 14: Pierina Sanchez (ranked choice #1)
    Council District 14: Adolfo Abreu (ranked choice #2)
    Council District 16: Althea Stevens
    Council District 22: Tiffany Cabán
    Council District 23: Jaslin Kaur
    Council District 26: Jesse Laymon
    Council District 32: Felicia Singh
    Council District 36: Chi Ossé (ranked choice #1)
    Council District 36: Tahirah Moore (ranked choice #2)
    Council District 37: Sandy Nurse
    Council District 38: Alexa Avilés (ranked choice #1)
    Council District 38: Cesar Zuñiga (ranked choice #2)
    Council District 39: Shahana Hanif (ranked choice #1)
    Council District 39: Brandon West (ranked choice #2)
    Council District 42: Wilfredo Florentino

    2020 General Election

    President

    Joe Biden and Kamala Harris on the Working Families Party ballot line

    U.S. Congress

    10th Congressional District: Jerry Nadler
    14th Congressional District: Alexandria Ocasio-Cortez
    16th Congressional District: Jamaal Bowman
    19th Congressional District: Antonio Delgado

    State Assembly

    Assembly District 31: Khaleel Anderson
    Assembly District 39: Catalina Cruz
    Assembly District 43: Diana Richardson
    Assembly District 65: Yuh-line Niou
    Assembly District 67: Linda Rosenthal
    Assembly District 74: Harvey Epstein
    Assembly District 75: Richard Gottfried
    Assembly District 79: Chantel Jackson
    Assembly District 87: Karines Reyes
    Assembly District 107: Brittany Vogel
    Assembly District 112: Joe Seeman
    Assembly District 114: Claudia Braymer
    Assembly District 136: Sarah Clark
    Assembly District 137: Demond Meeks
    Assembly District 138: Harry Bronson

    State Senate

    Senate District 12: Michael Gianaris
    Senate District 13: Jessica Ramos
    Senate District 18: Julia Salazar
    Senate District 20: Zellnor Myrie
    Senate District 22: Andrew Gounardes
    Senate District 26: Brian Kavanagh
    Senate District 27: Brad Hoylman
    Senate District 28: Liz Krueger
    Senate District 31: Robert Jackson
    Senate District 33: Gustavo Rivera
    Senate District 34: Alessandra Biaggi
    Senate District 36: Jamaal Bailey
    Senate District 41: Karen Smythe
    Senate District 42: Jen Metzger
    Senate District 43: Patrick Nelson
    Senate District 46: Michelle Hinchey
    Senate District 49: Thearse McCalmon
    Senate District 53: Rachel May
    Senate District 55: Samra Brouk
    Senate District 56: Jeremy Cooney

    2020 Democratic Primary

    U.S. Congress

    10th Congressional District: Jerry Nadler
    14th Congressional District: Alexandria Ocasio-Cortez
    15th Congressional District: Samelys López
    16th Congressional District: Jamaal Bowman
    25th Congressional District: Robin Wilt

    State Senate 

    Senate District 25: Jason Salmon
    Senate District 43: Patrick Nelson
    Senate District 49: Thearse McCalmon
    Senate District 53: Rachel May
    Senate District 55: Samra Brouk
    Senate District 56: Jeremy Cooney
    Senate District 61: Kim Smith

    State Assembly

    Assembly District 31: Khaleel Anderson
    Assembly District 39: Catalina Cruz
    Assembly District 43: Diana Richardson
    Assembly District 65: Yuh-line Niou
    Assembly District 67: Linda Rosenthal
    Assembly District 74: Harvey Epstein
    Assembly District 75: Richard Gottfried
    Assembly District 79: Chantel Jackson
    Assembly District 84: Amanda Septimo
    Assembly District 87: Karines Reyes
    Assembly District 107: Brittany Vogel
    Assembly District 112: Joe Seeman
    Assembly District 114: Claudia Braymer
    Assembly District 108: Sam Fein
    Assembly District 135: Jen Lunsford
    Assembly District 136: Sarah Clark
    Assembly District 137: Demond Meeks
    Assembly District 138: Harry Bronson
    Assembly District 149: Adam Bojak

    Albany County

    Albany County District Attorney: Matt Toporowski

    2019

    albany county

    County Legislature District 1: Lucille McKnight
    County Legislature District 4: Norma Chapman
    County Legislature District 6: Samuel Fein
    County Legislature District 7: Douglas Bullock
    County Legislature District 8: Lynne Lekakis
    County Legislature District 14: Alison McLean Lane
    County Legislature District 24: Nathan Bruschi
    County Legislature District 32: Paul Miller
    County Legislature District 36: Matt Miller
    County Legislature District 37: Richard Touchette

    Coeymans Town Board: Tom Dolan

    CITY OF BINGHAMTON

    Council District 3: Angela Riley
    Council District 4: Aviva Friedman
    Council District 7: Salka Valerio

     

    VILLAGE OF ENDICOTT

    Mayor: Larry Coppola

     

    VILLAGE OF JOHNSON CITY

    Village Justice: Janet Kent

     

    BROOME COUNTY

    Broome County District Attorney: Debra Gelson

     

    TOWN OF VESTAL

    Town Justice: Peter A. Orville

     

    City of Buffalo

    Buffalo City School Board: Terrance Heard (At-Large), Desmond Nalls (At-Large), Larry Scott (At-Large), Sharon Belton-Cottman (Ferry District), Dr. Paulette Woods (Central District)

    Common Council: Pharaoh Paige (Fillmore District), Veronica Golden (Masten District)

    Comptroller: Barbara Miller-Williams

     

    erie county

    County Legislature District 1: Katrinna Martin

    County Legislature District 2: Duncan Kirkwood

    County Legislature District 3: Cindi McEachon

    City of Kingston

    Mayor: Steve Noble

    Common Council: Andrea Shaut (Alderwoman-at-Large), Jeffrey Ventura Morell (Ward 1), Reynolds Scott-Childress (Ward 3), Rita Worthington (Ward 4), Michele Hirsch (Ward 9)

    Monroe County 

    Monroe County District Attorney: Shani Curry Mitchell 

    City of rochester 

    Board of Education: Ricardo Adams, Anthony Hall, Beatriz LeBron

    Rochester City Court Judge: Nicole Morris 

    ulster county 

    Ulster County Executive: Pat Ryan

    Ulster County Court Judge: Bryan Rounds

    Ulster County District Attorney: David Clegg 

    Ulster County Comptroller: March Gallagher

    County Legislature District 1: Aaron Levine
    County Legislature District 2: John Schoonmaker
    County Legislature District 5: Abe Uchitelle
    County Legislature District 7: Peter Criswell
    County Legislature District 8: Laura Petit
    County Legislature District 14: Adriana Magaña
    County Legislature District 16: Tracey Bartels
    County Legislature District 18: Carolyn Hansen
    County Legislature District 19: Manna Jo Greene
    County Legislature District 20: Eve Walter
    County Legislature District 21: Lynn Archer
    County Legislature District 22: Kathy Nolan
    County Legislature District 22: Kathleen Nolan

    City of utica

    Common Council Ward 1: Cam Tien
    Common Council Ward 3: Celeste Friend
    Common Council Ward 5: Delvin Moody

    School Board: James Paul 


     

    NYC DEmocratic Primary

    Queens County District Attorney: Tiffany Cabán

    Ulster County Democratic Primary 

    Ulster County Executive: Patricia Courtney Strong 

    City of Schenectady Democratic Primary 

    Mayor: Thearse McCalmon

     

    2018

    U.S. Congress

    • 5th Congressional District: José E. Serrano
    • 7th Congressional District: Nydia Velázquez
    • 8th Congressional District: Hakeem Jeffries
    • 10th Congressional District: Jerry Nadler
    • 11th Congressional District: Max Rose
    • 14th Congressional District: Alexandria Ocasio-Cortez
    • 19th Congressional District: Antonio Delgado
    • 22nd Congressional District: Anthony Brindisi

    State Attorney General

    • Letitia James

    State Comptroller

    • Tom DiNapoli

    State Senate

    • 13th State Senate District: Jessica Ramos
    • 18th State Senate District: Julia Salazar
    • 20th State Senate District: Zellnor Myrie
    • 22nd State Senate District: Andrew Gounardes
    • 31st State Senate District: Robert Jackson
    • 34th State Senate District: Alessandra Biaggi
    • 37th State Senate District: Shelley B. Mayer
    • 39th State Senate District: James Skoufis
    • 41st State Senate District: Karen Smythe
    • 42nd State Senate District: Jen Metzger
    • 46th State Senate District: Pat Courtney Strong
    • 53rd State Senate District: Rachel May

    State Assembly

    • 39th State Assembly District: Catalina Cruz
    • 74th State Assembly District: Harvey Epstein
    • 84th State Assembly District: Amanda Septimo
    • 103rd State Assembly District: Kevin Cahill
    • 107th State Assembly District: Tistrya Houghtling

    State Primary

    • Governor: Cynthia Nixon
    • Lt. Governor: Jumaane Williams
    • New York State Comptroller: Tom DiNapoli
    • 13th State Senate District: Jessica Ramos
    • 17th State Senate District: Blake Morris
    • 18th State Senate District: Julia Salazar
    • 20th State Senate District: Zellnor Myrie
    • 23rd State Senate District: Jasmine Robinson
    • 31st State Senate District: Robert Jackson
    • 34th State Senate District: Alessandra Biaggi
    • 39th State Senate District: James Skoufis
    • 41st State Senate District: Karen Smythe
    • 42nd State Senate District: Jen Metzger
    • 46th State Senate District: Pat Strong
    • 53rd State Senate District: Rachel May
    • 39th State Assembly District: Catalina Cruz
    • 74th State Assembly District: Harvey Epstein
    • 84th State Assembly District: Amanda Septimo
    • 103rd State Assembly District: Kevin Cahill
    • 107th State Assembly District: Tistrya Houghtling

    Ulster County Democratic Primary

    • Sheriff: Juan Figueroa

    Westchester County Democratic Primary

    • Mayor of Ossining: Omar Herrera

    Congressional Primary

    • 19th Congressional District: Antonio Delgado
    • City of Albany Board of Education: Damarise Alexander-Mann, Ellen Roach, Tabetha Wilson

    City of Utica

    • Board of Education: James W. Paul

    2017

    Erie County

    Comptroller: Vanessa Glushefski

    City of Binghamton

    Mayor: Tarik Abdelizem

    Village of Johnson City

    Village Trustee: Rob Egan

    Broome County

    County Clerk: Dan Livingston

    Town of Vestal

    Town Court Judge: Michael Sherwood

    City of Albany

    Mayor: Kathy Sheehan
    Common Council President: Corey Ellis
    2nd Common Council Ward: Marc Johnson
    11th Common Council Ward: Alfredo Balarin

    City of Schenectady

    Schenectady City Council: Damonni Farley

    Rensselaer County

    Rensselaer County Executive: Andrea Smyth

    City of Kingston

    1st Common Council Ward: Jeffrey Ventura Morrell
    3rd Common Council Ward: Rennie Scott-Childress
    7th Common Council Ward: Bryant “Drew” Andrews
    9th Common Council Ward: Andrea Shaut

    Ulster County

    5th Legislative District: Lynn Eckert
    7th Legislative District: Jennifer Schwartz Berky

    New York City

    Mayor: Bill de Blasio
    Public Advocate: Tish James
    Comptroller: Scott Stringer
    Manhattan Borough President: Gale Brewer
    Staten Island Borough President: Tom Shcherbenko
    Council District 1: Christopher Marte
    Council District 2: Carlina Rivera
    Council District 3: Corey Johnson
    Council District 5: Ben Kallos
    Council District 8: Diana Ayala
    Council District 14: Randy Abreu
    Council District 22: Costa Constantinides
    Council District 26: Jimmy Van Bramer
    Council District 34: Antonio Reynoso
    Council District 40: Brian Cunningham
    Council District 43: Justin Brannan


    City of Albany Democratic Primary

    Mayor: Kathy Sheehan
    Common Council President: Corey Ellis
    10th Common Council Ward: Leah Golby
    11th Common Council Ward: Alfredo Balarin

    Ulster County Democratic Primary

    5th Legislative District: Lynn Eckert

    New York City Democratic Primary

    Mayor: Bill de Blasio
    1st City Council District: Christopher Marte
    2nd City Council District: Carlina Rivera
    3rd City Council District: Corey Johnson
    5th City Council District: Ben Kallos
    8th City Council District: Diana Ayala
    14th City Council District: Randy Abreu
    18th City Council District: Amanda Farias
    22nd City Council District: Costa Constantinidies
    26th City Council District: Jimmy Van Bramer
    34th City Council District: Antonio Reynoso
    35th City Council District: Ede Fox
    39th City Council District: Brad Lander
    43rd City Council District: Justin Brannan

    2016

    President

    Hillary Clinton on the Working Families Party ballot line

    Congress

    10th Congressional District: Jerry Nadler
    19th Congrssional District: Zephyr Teachout

    State Senate

    5th State Senate District: Jim Gaughran
    6th State Senate District: Ryan Cronin
    7th State Senate District: Adam Haber
    9th State Senate District: Todd Kaminsky
    10th State Senate District: James Sanders, Jr.
    27th State Senate District: Brad Hoylman
    28th State Senate District: Liz Krueger
    30th State Senate District: Bill Perkins
    33rd State Senate District: Gustavo Rivera
    41st State Senate District: Terry Gipson
    43rd State Senate District: Shaun Francis
    46th State Senate District: Sara Niccoli
    49th State Senate District: Chad Putman
    60th State Senate District: Amber Small

    State Assembly

    25th Assembly District: Nily Rozic
    33rd Assembly District: Nantasha Williams
    43rd Assembly District: Diana Richardson
    56th Assembly District: Tremaine Wright
    65th Assembly District: Paul Newell
    67th Assembly District: Linda Rosenthal
    69th Assembly District: Danny O’Donnell
    74th Assembly District: Brian Kavanagh
    75th Assembly District: Dick Gottfried


    Presidential Primary

    Bernie Sanders

    Congressional Primary

    10th Congressional District: Jerry Nadler
    19th Congrssional District: Zephyr Teachout
    24th Congressional District: Eric Kingson

    State Primary

    9th State Senate District: Todd Kaminsky
    10th State Senate District: James Sanders, Jr.
    27th State Senate District: Brad Hoylman
    28th State Senate District: Liz Krueger
    30th State Senate District: Bill Perkins
    33rd State Senate District: Gustavo Rivera

    25th Assembly District: Nily Rozic
    33rd Assembly District: Nantasha Williams
    43rd Assembly District: Diana Richardson
    56th Assembly District: Tremaine Wright
    65th Assembly District: Paul Newell
    67th Assembly District: Linda Rosenthal
    69th Assembly District: Danny O’Donnell
    74th Assembly District: Brian Kavanagh
    75th Assembly District: Dick Gottfried

    Progressive Power Coalition

    Citizen Action of New York is part of the Progressive Power Coalition, along with Community Voices Heard Power, New York Communities for Change, Make the Road Action, and VOCAL-NY Action Fund. The Progressive Power Coalition endorsed these 16 candidates:

    10th State Senate District: James Sanders, Jr.
    13th State Senate District: José Peralta
    26th State Senate District: Daniel Squadron
    27th State Senate District: Brad Hoylman
    28th State Senate District: Liz Krueger
    33rd State Senate District: Gustavo Rivera

    25th Assembly District: Nily Rozic
    39th Assembly District: Francisco Moya
    42nd Assembly District: Rodneyse Bichotte
    43rd Assembly District: Diana Richardson
    53rd Assembly District: Maritza Dávila
    55th Assembly District: Latrice Walker
    57th Assembly District: Walter Mosley
    67th Assembly District: Linda Rosenthal
    74th Assembly District: Brian Kavanagh
    75th Assembly District: Dick Gottfried

    Join the Movement for Justice